Inhalování: úleva při respiračních potížích

Inhalování: úleva při respiračních potížích

Zhoršující se kvalita ovzduší, stres, oslabená imunita a další faktory mohou mít významný podíl na onemocnění dýchacích cest. Potíže se navíc velmi často vracejí a snadno přerostou v chronické onemocnění, jehož léčba je časově mnohem náročnější. Jestliže vás nebo někoho z vašich blízkých trápí neustále se vracející respirační onemocnění, pak by vám mohla pomoci inhalace. Pravidelná inhalace je také účinnou prevencí, neboť se díky ní zvyšuje odolnost sliznice, která je tak mnohem méně náchylná ke vzniku zánětlivých ložisek neboli infektů.

Princip inhalace

Inhalace spočívá v několik minut trvajícím vdechování vodní páry, která může být obohacena o vhodné medikamenty nebo minerální vody, jež na sliznici rovněž působí velmi příznivě. Inhalátory produkují malé aerosolové částečky, které pronikají až do těch nejmenších plicních sklípků.

Při akutních potíží inhalujte třikrát denně po dobu 15 minut, v rámci prevence jednou denně, nejlépe ve večerních hodinách. Po inhalování zůstaňte v klidu a snažte se příliš nenamáhat. A jaké druhy inhalace existují?

Teplá inhalace

Při léčbě rýmy je nejúčinnější teplá inhalace, při níž dochází ke vdechování vodní páry o teplotě pohybující se mezi 38 a 42 stupni. Inhalace přispěje k tvorbě potřebného sekretu, takže nebude docházet k zahleňování dýchacích cest. Přidáním minerální vody, například Vincentky, urychlíte celý léčebný proces.

Studená inhalace

Vodní roztok má v případě studené inhalace teplotu 22–26 stupňů a využívá se zejména při bronchitidě, laryngitidě, zápalu plic a dalších onemocnění dýchacích cest. Studená inhalace může přinést úlevu zejména při chronických obtížích, především při chronické rýmě. Účinného pomocníka však v inhalátorech, známých také pod názvem nebulizátory pro astmatiky, naleznou i astmatici a alergici. Pravidelná inhalace při astmatu snižuje výskyt záchvatů, ale uleví také při akutním záchvatu.

Zvlhčování vzduchu

Na vzniku respiračních onemocnění může mít značný podíl i špatná kvalita vzduchu ve vašem domově. Nedostatečně vlhký vzduch způsobuje nadměrné vysušování sliznice, která je pak náchylnější k onemocnění. Proto je vhodné vzduch v bytě či domě pravidelně zvlhčovat, k čemuž slouží zvlhčovače vzduchu. Jejich účinek umocní opět medikamenty nebo minerální vody přidané do zásobníku na vodu. Moderní přístroje s tichým chodem lze používat i během noci. Pro silné astmatiky se hodí zvlhčovače vzduchu s ionizátory.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient