IVAN MRKVIČKA – BULHARSKÝ ČECH V PRAZE

Bulharský kulturní institut v Praze se stal iniciátorem projektu Ivan Mrkvička – Bulharský Čech, který vznikl k příležitosti 160. výročí od umělcova narození a 120. výročí založení Státní výtvarné školy v Sofii (Národní akademie výtvarných umění), jehož prvním ředitelem byl právě Mrkvička.

V pátek 4. listopadu 2016 bude v Galerii BKI-Praha zahájena výstava málo známých, či dokonce zcela neznámých obrazů, cenných dokumentů a fotografií tohoto významného výtvarníka. Událost se koná pod záštitou ministra kultury Bulharské republiky, pana Veždi Rašidova. Organizátory jsou Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR, BKI-Praha, Národní výtvarná akademie, Sofijská městská galerie, Státní úřad archivy, Regionální historické muzeum v Sofii, Národní galerie v Praze a Západočeská galerie v Plzni.

Jméno Ivana Mrkvičky je spojováno jak s počátky akademického výtvarného vzdělání v osvobozeném Bulharsku, tak i s velkým počtem významných děl, která umělec po svém téměř čtyřicetiletém působení v Bulharsku zanechává. Jeho emblematické tvorby desítky let zdobí budovy nejvýznamnějších státních institucí, muzea a galerie. Do dnes je stále známý a uznávaný širokou bulharskou veřejností. Již méně známý je v rodných Čechách. Tým institutu si dal za cíl popularizovat umělcovo jméno a dílo i před českým publikem, vyhledat obrazy, které se zachovaly v České republice a rozšířit tak informace o jeho posledních letech v Čechách. V začátcích svého bádání se tým institutu setkal s albem, který v Praze vydali Mrkvičkovi přátelé u příležitosti jeho 80. narozenin. Zažloutlé stránky skrývaly mnoho zajímavých informací.

Z depozitáře Národní galerie v Praze bylo vyzvednuto jedenáct obrazů, mezi kterými byly i dva autoportréty. Obrazy byly vyfotografovány a zrestaurovány.

Zajímavý obraz byl nalezen v archivu Západočeské galerie v Plzni. Obraz s názvem Portrét dámy v černém kožíšku se zachoval ve velmi dobré stavu.

Všechny tyto obrazy společně s díly z fondu Sofijské městské galerie budou k vidění v listopadu v Praze. Kromě cenné sbírky obrazů se návštěvníci Galerie BKI-Praha seznámí s fotografiemi a dokumenty.

Výstavu doprovází katalog, jehož vydání bylo finančně podpořeno Ministerstvem kultury Bulharské republiky. Katalog je trojjazyčný (anglicky, bulharsky a česky) a sleduje umělce prizmatem evropského rozměru jeho osobnosti a díla.

Bulharsko se prostřednictvím svého institutu od roku 2001 stará o umělcův hrob na pražských Malvazinkách. Letos nechal institut prostřednictvím zkušené restaurátorky Antoanety Temenugové zrenovovat náhrobní desku.

Ivan (Jan Václav) Mrkvička se narodil 23.dubna 1856 v Čechách. Absolvoval Pražskou akademii výtvarných umění a Mnichovskou výtvarnou akademii. Na pozvání vlády tehdejší Východní Rumelie v roce 1881 odcestoval do Plovdivu, kde se usídlil. Zpočátku vyučoval v Plovdivu a v Sofii, ale postupem času se z něj stala jedna z nejvýznamnějších postav uměleckého a veřejného života v Bulharsku. Byl jedním ze zakladatelů Státní výtvarné školy (dnes Národní akademie výtvarných umění) v Sofii z roku 1896, stal se jejím prvním ředitelem a profesorem malby. Po svém čtyřicetiletém působení v Bulharsku se Mrkvička vrátil do rodných Čech, kde aktivně pokračoval v umělecké činnosti a podílel se na veřejném životě. Zemřel 16. května 1938 v Praze.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient