Když je potřeba opravit plochou střechu

Ploché střechy jsou populárním řešením, jak u rodinných domů, tak u komerčních objektů a průmyslových staveb, mají ale svá specifika. Především musí být provedena opravdu precizně, při sebemenším problému do ní začne zatékat a vyžaduje opravu. Dbát se musí na zateplení, sanaci, odvětrání i odvodnění. Máte střechu, která už něco pamatuje, a chcete prodloužit její životnost? Pak se obraťte na opravdové odborníky s dostatkem zkušeností, abyste nezplakali nad výsledkem.

Specifika údržby plochých střechrekonstrukce-ploche-strechy-krouzova-2-800x600-450x338

Opravit střechu, to není jen tak, a u ploché to platí dvojnásob. Pravidelnou údržbou a drobnými opravami pak ušetříme nemalé peníze. V čem spočívá prevence? Kontrolu bychom měli provést alespoň dvakrát ročně, a to před zimou a po ní. V zimě se doporučuje citlivě odstraňovat sněhovou pokrývku a led. Během preventivní údržby čistíme okapy, svody i vpusti, odstraňujeme mechy a náletové rostliny, natíráme plechování.

Vždy raději odborníky

Nejčastější poruchy konstrukcí s nulovým spádem se týkají zatékání. Někdy stačí lokální zásah, jindy je třeba kompletní rekonstrukce střechy, zejména při poruše hydroizolace. Příčinou poruch mohou být nevhodné materiály, stáří materiálů i nekvalitně provedená práce. Jakmile zjistíme nějakou závadu, zavoláme odborníky. Ti mohou zjistit i daleko rozsáhlejší problém, než se na první pohled zdálo. Občas postačí odstranit vrásky a boule na střeše, vysušit prostor pod nimi a natavit kusy asfaltových pásů. Jindy je ale potřeba odstranit kompletně starou hydroizolaci, vyspravit podklad a na povrch střechy položit nové hydroizolační pásy. Při bezodkladném havarijním zásahu lze využít asfaltový tmel.

Různé metody rekonstrukcí

Nejméně náročné na údržbu jsou modifikované asfaltové pásy s posypem ve formě keramického granulátu. Ty jsou bezproblémové, pouze se jednou za pár let přetřou ochranným nátěrem. Ploché střechy bývají jednoplášťové nebo dvouplášťové. Pokud chceme zainvestovat více, zvolíme raději dvouplášťovou a i při rekonstrukci můžeme konstrukci takto pozměnit. Chceme-li zachovat jednoplášťovou střechu, je třeba ji během rekonstrukce dostatečně tepelně zaizolovat a poté překrýt novou hydroizolací. Často se sahá po „obrácené konstrukci“, kdy je původní hydroizolační krytina opravena, překryta nenasákavou tepelnou izolací a následně překryta dlažbou nebo zasypána vrstvou kamínků.zelena-strecha

Je libo zelenou střechu?

U střech, které snesou větší zátěž, je možno uvažovat o takzvaných zelených střechách. U nich se tepelná izolace překryje drenážní vrstvou, zeminou a zvolí se optimální skladba rostlin. Zelené střechy jsou extrémně náročné na přípravu podkladu, jelikož následné opravy jsou téměř neuskutečnitelné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient